موضوع: مقالات | تاریخ ارسال: یکشنبه، 17 آبان 1388 | بازدیدها: 1785 | نسخه مناسب چاپ

نگاهی ادبی عرفانی به لطایف و نکته های معنوی نام سوره های قرآن کریم

این مقاله در دوماهنامه بشارت به تاریخ اسفند 1386 به چاپ رسیده است.

اعجاز سوره‌ها
علي نعيم الدين خاني

يا رب! به ما توفيق آن ده كه دست محبت در دستگيره ماندگار قرآنت بياويزيم و گام استقامت بر صراط حميد كتاب آسماني‌ات بنهيم و صلاي صُور قيامت را در اعجاز اسماي سوره‌هايش بشنويم. باشد تا از فاتحه، فتحي دگر حاصل كنيم و از كوثرش شهد عبوديت چشيم. از نورش قَبَسي راه‌گشا برگيريم و در كهف ولايتش امان يابيم. از نجم هدايتش به سوي طور سينا رهنمون گرديم و به بركت لطف و كرامتش از شمس عالمتاب محمدي به قمر دل‌افروز علوي باريابيم. قَدْرش را بدانيم و در كنار نهر زلال توحيد مرآت دل را از تكاثر دنيا طهارت بخشيم.
در طنين بيدارگر آيات عذابش، معتكف حريم توبه گرديم تا طعم گواراي كلامِ گلفام انبيا را به كام دل بچشيم و حجّ اكبر را در ميثاقي عارفانه با مقام عظماي امامت، و نبأ عظيم هستي را در قاموس رحماني ولايت بجوييم. از رهگذر وارستگي از زيور و زخرف ناسوتي به سيرت طاووسي اهل بهشت نايل آييم و به جاي دل‌خوش داشتن به سراي عنكبوتي دنيا، در طور سيناي قرآن مأوا گزينيم و در صف واحده مؤمنان، مستحكم‌‌تر از حديد، قدم بر صراط عزت و انسانيت گذاريم و از نور فرقانش طريق هدايت بجوييم و بر سر خوان كرامتش، مائده بهشتي معرفت تناول كنيم و از فرازهاي عبرت‌آموز قصص و مَثَل‌هاي اعلايش درس انسانيت بياموزيم. آن را براي عمل كردن، قرائت كنيم و براي دانستن، تلاوت نماييم. در عرصه مجاهدت و فتوت، رعدآسا به قلب سياه اهريمن هجوم آوريم تا فتح و نصر الهي را در جان و روان خويش عيان بينيم و از عَلَق جسماني به فَلَق روحاني صعود نماييم.
در طلوع فجر صادقش نماز عشق اقامه كنيم و بر پيشاني ارادتمان گلواژه سجده بنگاريم. در پرتو جمال عروسِ رحمان‌َش قاموس دلبستگي‌ها را مُهر طلاق زنيم و در بلنداي اعرافَش نداي عرفان و ايمان سر دهيم. ابراهيم‌وار نَفْس خويش را به مسلخ تسليم بريم و مريم‌گونه به زيور عفاف آراسته گرديم. قلم و قدم خود را با جوهر معارفش جان بخشيم و در آينه تمام‌نمايش سيرت انسان را نظاره كنيم و شرح صدر را از درگاه بلندش مسئلت نماييم. در طيّ صراط باريك‌تر از مو و تاريك‌تر از شب و برّنده‌تر از شمشير، جز به پروردگار اعلي توكل نكنيم و اوج عبادت را در خدمت خالصانه به ناس بجوييم و اگر ‌خواهان آنيم كه حق تعالي همواره يادآور و ياور ما باشد، در مصائب دشوار روزگار، پيوسته عيال خداوند را ياد، و دل‌ شكسته‌ يتيمان و محرومان را شاد كنيم.

پی دی اف

دانلود

زندگینامه تصویری استاد قمری شریف آبادی

فایل تصویری زندگی نامه عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی را از سایت فروغ مهتاب دریافت کنید

درج زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایت راسخون

در قسمت عرفانِ بخش مشاهیر از سایت راسخون زندگینامه استاد یعقوب قمری شریف آبادی را در سه مرحله: ورزش کشتی، هنر نقاشی و سلوک عرفانی بخوانید.

دسترسی رایگان به امکانات سایت مجلات تخصصی نور

از این پس محققان و کاربران می توانند با عضویت در سایت مجلات تخصصی نور، به تمامی مطالب این پایگاه مفید دسترسی رایگان داشته باشند.
در این پایگاه متن و تصویر حدود 700 عنوان در بیش از 30 هزار شماره مجله تخصصی در 16 گروه علوم اسلامی و انسانی عرضه شده است.
این پایگاه، بزرگترین بانک نشریات حوزه علوم اسلامی و انسانی در کشور است که به زبان فارسی می باشد.

فهرست مقالات علی نعیم الدین خانی در فصلنامه ره آورد نور

برای بازدید و دریافت مقالات مدیر سایت که تا کنون در فصلنامه تخصصی ره آورد نور انتشار یافته است، به لینک فوق مراجعه کنید.

کیمیای وصال در دست طراحی جدید است

این سایت در دست طراحی جدید است.
کاربر گرامی! اگر برای ارتقای این پایگاه نظر یا پیشنهادی دارید، آن را به ایمیل مدیر سایت ارسال نمایید. پیشتر از توجه شما متشکرم.
ali.n.khani@gmail.com

شماره جديد ماهنامه تجلی انتشار يافت

برای استفاده از مطالب ارزنده اين شماره از تجلی می‌توانيد به سايت اين نشريه مراجعه كنيد

تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي

فايل زيپ شده مربوط به تبليغ دو كتاب پرتوي از جمال روح الله و سيماي خورشيد در آيينه مقالات به سه زبان: فارسي، عربي و انگليسي را در بخش كتابهاي سايت دانلود كنيد. بعد از باز كردن فايل زيپ‌شده، با انتخاب هر زبان، تبليغ دو كتاب مزبور به زبان انتخابي به نمايش درخواهد آمد.
امكان تهيه و خريد اين دو كتاب نفيس نيز در اين صفحه فراهم شده است.
از طريق لينك بالا نيز مي‌توانيد مستقيما به بخش كتاب‌هاي اين سايت برويد و فايل مزبور را دانلود كنيد.


سايتهای مربوط به مقام معظم رهبری

برای جستجو در مطالب دلخواه خود در باره رهبر معظم انقلاب به دو سايت ذيل مراجعه كنيد:
1. پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه ای كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.khamenei.ir

2. پايگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری كه به چند زبان ارائه شده است. نشانی:
http://www.leader.ir

زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ

نگارنده با استناد به آيات و روايات ، به ويژه سوره هاي مريم و كوثر، در صدد بيان اين مهم است كه حقيقت وجود زن ،نور مقدس رحيمي است كه به سبب ظلمت قابيليان تاريخ، به تيرگي گراييده و چنانچه در پرتو حفظ و صيانت انسان كاملي بسان زكرياي نبي(ع) و علي مرتضي(ع) قرارگيرد، همانند مريم عذرا(س) و فاطمه زهرا(س) به طهارت و نورانيت ازلي خويش نايل مي شود و به عنوان اسوه طائران فردوس نجات بخش راغبانش از دوزخ مشتهيات ملكي به سوي فروس قربين مي گردد. اما چنانچه زن از صيانت و مراقبت انسان كامل محروم شود،از جمال و سيرت بهشتي و نورانيت ازلي خود مهجور گشته، همچون ام جميل به عنوان نماد ساحران دوزخ هبوط دهنده دلباختگان خويش به سوي غسلين متعفن دوزخي مي گردد.

پرتوی از جمال روح الله

كلمات قصار و لطايف عارفانه استاد يعقوب قمری شريف آبادی در منزلت عرفانی و معنوی امام خمينی(س)

غزلی از حافظ شیرازی با صدای مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری در سال 67 در جمع اديبان و حافظ شناسان درباره حافظ سخنرانی كرده‌اند و در آغاز بيانات خود غزلی از خواجه شيراز را قرائت فرموده‌ا‌ند.

كتاب سماي خورشيد در آيينه مقالات

به قلم چهل تن از نويسندگان فروغ محفل روح الله

خبرنامه کیمیای وصال


Powered by WebGozar


معرفی مقالات استاد یعقوب قمری شریف آبادی در سایتهای اینترنتی

در بخش شکرانه، چند عنوان از مقالات عرفانی و معنوی استادی یعقوب قمری شریف آبادی که در سایتهای مختلف اینترنتی عرضه شده، معرفی گردیده و نشانی دقیق صفحات مربوطه نیز ارائه گردیده است.

معرفی سايت فروغ مهتاب

نگاهي به سايت شخصي نويسنده و هنرمند صاحبدل، استاد يعقوب قمري شريف آبادي:
1. زندگی‌نامه استاد
2. مقالات
3. كتب
4. ديدگاه‌ها
5. آلبوم عكس
6. فايل‌های چند رسانه‌ای
7. آثار شاگردان
8. تماس با استاد

مقالات انتشاریافته در سایتهای اینترنتی

1. انتشار مقاله لطایف معنوی در ادعیه قرآنی در سایت http://www.aftab.ir و http://www.bashgah.net به نقل از روزنامه قدس
2. انتشار مقاله مفهوم‌شناسی كنز در قرآن در سايت http://www.aftab.ir به نقل از روزنامه كيهان و سايتهای http://www.tebyan-hamedan.ir و http://www.bashgah.ne و وبلاگ http://tojik110.blogfa.com

شکرانه | امام، انقلاب و رهبری | عرفان کاربردی | مقالات | هنر و زندگی | فایل های چند رسانه ای | کتاب ها | پرسش و پاسخ | پیوندهای مرتبط